Yüzünüzü evde ve bir güzellik uzmanıyla gençleştirmenin en iyi yolları

Yaşlanma doğal bir süreçtir. Yaşa bağlı değişiklikler öncelikle yüze yansır. Bazıları bundan kaçınmanın imkansız olduğuna inanıyor, bu yüzden görünümdeki bozulmayı kabul ediyorlar. Ancak yaşlanmayı yavaşlatmanın basit ve etkili yolları var. Yaşlanma karşıtı bakımları bir güzellik salonunda veya evde yapabilirsiniz.

yüz gençleştirme

cilt nasıl yaşlanır

Yüzdeki yaşa bağlı değişikliklerin temel nedeni kolajen, elastin ve hyaluronik asit üretiminin azalmasıdır. Cildin sıkılığı ve elastikiyeti, sarkmasını önleyen kolajen lifleri ile desteklenir. Ve hyaluronik asit yeterli düzeyde hidrasyon sağlar.

Yaşla birlikte metabolik süreçler yavaşlar, bu nedenle hücre yenilenmesi daha yavaş olur, besinlerle doku doygunluğu kötüleşir. Cilt elastikiyetini kaybeder, kırışıklıklar oluşur. Bu genellikle 45 yaşından sonra ortaya çıkar. Ancak bazı kadınlar yaşa bağlı değişikliklerle daha erken karşılaşıyor. Çeşitli dış ve iç nedenler yaşlanmayı hızlandırabilir.

Dış nedenler

Erken yaşlanmanın temel nedeni, dış çevrenin olumsuz etkisi veya sağlıksız bir yaşam tarzıdır. Bu faktörleri ortadan kaldırırsanız, bu işlemi durdurabilirsiniz. Yaşa bağlı değişikliklerin hızlanmasını ne tetikleyebilir:

 1. ultraviyole radyasyona maruz kalma;
 2. kuru, soğuk veya sıcak hava;
 3. toz, duman, olumsuz çevre koşulları;
 4. sedanter yaşam tarzı;
 5. Kötü alışkanlıklar;
 6. uyku eksikliği;
 7. yüksek yastıkta uyumak.

Dahili nedenler

İç nedenler arasında kalıtsal yatkınlık, cilt özellikleri, hormonal dengesizlik, endokrin hastalıkları bulunur.

Yüz gençleştirme

yüz gençleştirme

Gençleştirme, sadece kırışıklıkları gidermeyi amaçlayan bir prosedür değildir. Görevleri, cilt yaşlanmasının tüm görünür belirtilerini azaltmaktır:

 1. elastikiyet kaybı;
 2. sarkma cilt;
 3. inceltme ve kuru cilt;
 4. damar ağı;
 5. gevşek cilt, genişlemiş gözenekler;
 6. sarkık yanaklar, göz kapakları, çift çene;
 7. yüzün bulanık ovali;
 8. dudakların köşelerinin sarkması;
 9. artan pigmentasyon.

Gençleştirme kapsamlı olmalıdır. Aynı anda birkaç yöntem uygulamak önemlidir: yaşam tarzı değişiklikleri, uygun cilt bakımı, özel kozmetik prosedürler. Yaşlanmayı yavaşlatmanın ve cilt durumunu iyileştirmenin tek yolu budur.

Kozmetologlar, yaşlanma karşıtı prosedürlerin 25-30 yaşlarında başlatılmasını önermektedir. Bu zamanda, yaşlanmanın ilk belirtileri ortaya çıkar. Ancak 40, 50 yılda gerçekleştirilebilirler. Modern tekniklerin kullanılması, yaşlanmayı yavaşlatmanıza ve gençliği korumanıza olanak tanır.

30 yaşına kadar

Kollajen ve hyaluronik asit sentezi 25 yıl sonra azalmaya başlar. Cilt hala sıkı ve taze görünüyor. Bunun nedeni hızlı metabolizma ve hücre yenilenmesidir. Ama ona uygun bakımla yardım edilmesi gerekiyor. Yaşla ilgili erken değişiklikleri tetiklememek için yüzü düzenli olarak temizlemek ve nemlendirmek ve ayrıca ultraviyole ışınlarından korumak önemlidir.

30 yıl sonra

Bu yaşta, birçok kadın yaşlanmanın ilk belirtilerini gösterir: ince ifade çizgileri, göz altı torbaları, elastikiyet kaybı, donuk cilt. Bu genellikle yanlış cilt bakımından kaynaklanır. Sonuçta, kolajen ve hyaluronik asit hala yeterli miktarlarda üretilmektedir. Sadece cildin yardıma ihtiyacı vardır: kirden arındırır, aşırı sebumdan arındırır, nemlendirir, dış ortamın olumsuz etkilerinden korur.

40 yıl sonra

Bu yaşta doğal yaşlanma başlar. Metabolik süreçler yavaşlar, serbest radikallerin verdiği hasar birikir, genç cildin korunmasına yardımcı olan östrojen üretimi azalır. Yüzdeki yaşa bağlı değişiklikler giderek daha belirgin hale geliyor. Göz kenarlarında, ağız çevresinde, göz altlarında torbalanmalar oluşur. Cilt elastikiyetini kaybeder ve matlaşır.

50 yıl sonra

50 yıl sonra, tüm kadınlarda yaşa bağlı değişiklikler zaten fark edilir. Ancak doğru bakım ile bu yaşta bile yaşlanmayı yavaşlatabilirsiniz.

Evde yüz gençleştirme

gençleştirme için yüz cilt bakımı

Yaşlanma sürecini yavaşlatmak için uygun cilt bakımı şarttır. Aşağıdaki aşamaları içermelidir:

 1. sabah ve akşam hafif ürünler kullanarak temizlik, sabun, sıcak su, alkollü losyonlar kullanılması önerilmez;
 2. haftada bir kez ovma ile derinlemesine temizlik;
 3. hazır veya ev yapımı losyonlar, tonikler, serumlar ile tonlama ve nemlendirme, yüzü papatya, maydanoz, yeşil çay, salatalık suyu kaynatmalarıyla etkili bir şekilde silme;
 4. geceleri besleyici bir krem veya serum uygulamanız gerekir;
 5. dışarı çıkmadan önce - UV korumalı gündüz kremi;
 6. Haftada 1-2 kez nemlendirici veya besleyici maskeler yapın.

Evde gençleştirme, satın alınan kozmetikler, ev maskeleri, multivitaminler ile yapılabilir. Yüz kasları için yüz masajı ve jimnastik de etkilidir.

Kozmetik aletler

yüz cildini gençleştirmek için bir krem ​​uygulamak

Özel bir bileşime sahip kozmetik müstahzarlar gençleşmeye yöneliktir. Hyaluronik asit, bitkisel yağlar, vitaminler, meyve asitleri içerirler. Çok sayıda yaşlanma karşıtı üründen her kadın en uygun olanı seçecektir.

Ev maskeleri

Hazır kozmetiklere ek olarak halk tarifleri de kullanılabilir. En etkili maskelerdir. Kompozisyon, bitkilerden gelen antioksidanları, A ve E vitaminlerini, yağları, meyve asitlerini içermelidir.

Haftada 1-2 kez maske yapmanız gerekir. Uygulamadan önce hazırlanırlar. Karıştırma için seramik veya cam eşya kullanmak daha iyidir. Göz ve ağız çevresinden kaçınarak ince bir tabaka halinde uygulayınız. Orada cilt incedir ve özel ürünler gereklidir. Bu tür maskeleri 15-20 dakika tutabilirsiniz. Ilık su ile durulayın.

Ev yapımı maskeler için mevcut tarifleri analiz ettik. Kadınların incelemelerine göre, en etkili ve basit olanlardan 7'sini seçtiler.

 1. Lahana maskesi cildi sıkılaştırır. 2-3 yaprak öğütmek gerekir, bir kıyma makinesi kullanabilirsiniz. Proteini ayrı ayrı çırpın ve lahana püresi ile karıştırın.
 2. Kayısı maskesi meyve asitleri içerir. 1-2 meyve rendeleyin, biraz kefir veya yoğurt ekleyin.
 3. Küçük bir havuç rendeleyin, suyunu sıkın. Yulaf ezmesi ile karıştırarak yumuşak bir kütle elde edin. Sarısı, birkaç damla A vitamini ve zeytinyağı ekleyin.
 4. Sıcak süt ile buğulanmış yulaf ezmesi, serin. Biraz zeytinyağı ekleyin.
 5. Küçük bir demet maydanozu ince ince kıyın. Bir yemek kaşığı ekşi krema ve bir çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırın.
 6. Yarım muzu çatalla ezin. Sarısı ve bir çorba kaşığı ağır krema ekleyin.
 7. Yumurta kırmak. 3 yemek kaşığı kefir ve 1 yemek kaşığı bal ile karıştırın.

Jimnastik

yüz cilt gençleştirme için jimnastik

Yüz jimnastiği veya yüz oluşturma son zamanlarda popüler hale geldi. Bu, yüz kasları için onları tonlandıran, toksinlerin yok edilmesini ve kan dolaşımını hızlandıran bir dizi egzersizdir. Bu, cildin durumunu iyileştirir.

Jimnastik basittir, 10 dakikadan fazla sürmez. Bu tür egzersizler etkilidir:

 1. kaşları kaldırın, parmaklarınızla bastırın, gözlerinizi 5-7 saniye kapatın, sonra açın;
 2. dudaklarınızı bir tüple gerin, havayı kuvvetlice üfleyin, ardından ağzınızı geniş açın;
 3. gözlerinizi kapatın, dudaklarınızı bir gülümsemeyle uzatın, sonra bir tüple dışarı çekin;
 4. yanaklarınızı kuvvetlice şişirin, 5'e kadar sayın ve kapalı dudaklardan havayı boşaltın;
 5. dilinizi ve çenenizi gerin, gevşemeden, başınızı geriye, sonra öne doğru eğin.

Masaj

Masaj cildi tonlandırır, kan dolaşımını ve metabolik süreçleri hızlandırır. Elastikiyette bir azalmayı, uçukların görünümünü, nazolabial kıvrımları, çift çeneyi önlemenizi sağlar. Kendin yapabilirsin.

Günde 5-10 dakika kendi kendine masaj önerilir. Masaj hatları boyunca hareketler yapılmalıdır. Boyundan başlayın, sonra yanaklardan, nazolabial kıvrımlara özellikle dikkat edin, sonunda alnına masaj yapın. Cildi kuvvetli bir şekilde germek ve ovmak mümkün değildir; okşayarak, parmak uçlarıyla vurarak yapılır.

Yağ, balsam veya krem kullanılması tavsiye edilir. İşlem sırasında kozmetikler daha iyi emilir. Birkaç masaj tekniği vardır, her şeyi deneyebilir ve size uygun olanı seçebilirsiniz:

 1. lenfatik drenaj;
 2. Japon kozmetikçi Yukuko Tanaka tarafından geliştirilen Zogan (asahi) tekniği;
 3. masaj cihazlarının kullanımı ile: rulo, düz, mezoscooter ile, titreşimli masaj cihazları.

Multivitaminler ve diyet takviyeleri

yüz gençleştirme için vitaminler

Gençliği ve güzelliği korumak için özel güzellik hazırlıkları üretilir. Artmış temel vitamin ve mineral içeriğine sahiptirler, mutlaka beta-karoten, tokoferol, askorbik asit, antioksidanlar, kalsiyum, demir, bakır, selenyum içerirler. Ek olarak, bu tür müstahzarlara bitki özleri eklenir. Dermato-Endocrinology dergisindeki Amerikalı bilim adamları, antioksidanların sadece yaşlanma sürecini yavaşlatmakla kalmayıp aynı zamanda cilt yenilenmesini de teşvik ettiğini belirtiyor.

Bu tür fonların doğal bileşimine rağmen, almadan önce bir doktora danışmanız gerekir. Bileşenlere bireysel hoşgörüsüzlük mümkündür. 1-2 ay boyunca kurslarda ilaç almanız gerekir.

Salonda yüz gençleştirme

yüz gençleştirme prosedürü

Her kadın, gençliğine dönmek için bile bir operasyona karar vermez. Ancak modern kozmetoloji, cerrahi olmayan birçok yaşlanma karşıtı teknik sunar. Vücuttaki doğal süreçleri geri yüklerler: kolajen, hyaluronik asit üretimini ve hücre yenilenmesini uyarırlar.

Ancak aynı şekilde, herkes bu tür prosedürleri uygulayamaz. Birkaç kalıcı ve geçici kontrendikasyon vardır:

 1. antibiyotik, antikoagülan, antienflamatuar ilaçlar almak;
 2. kronik hastalıkların alevlenmesi;
 3. gebelik ve emzirme;
 4. azalmış bağışıklık;
 5. kardiyovasküler patoloji;
 6. enfeksiyonlar, viral hastalıklar;
 7. zayıf kan pıhtılaşması;
 8. yüzünde iltihaplanma;
 9. benler, siğiller, papillomlar;
 10. bronzlaşma, işlemden birkaç gün önce solaryumu ziyaret etmek.

Yaş, sağlık ve cilt durumuna bağlı olarak gençleştirici bir prosedür ayrı ayrı seçilir. Öncelikle muayene yapacak ve uygun bir teknik konusunda tavsiyede bulunacak bir güzellik uzmanına gitmeniz gerekir.

Cilt temizleme

En popüler gençleştirme salonu tedavisi. Her yaşta yapılır. Sonuç olarak, epidermisin üst tabakasının çıkarılmasıdır. Bu, hücre yenileme sürecini başlatır. Salonda yüzeysel, orta veya derin peeling yapılır. Prosedür seçimi mevcut problemlere, cilt tipine bağlıdır.

Peelingler ayrıca eksfoliyasyon yönteminde de farklılık gösterir. Bu tür yöntemler popülerdir:

 1. mekanik, mikrodermabrazyon;
 2. kimyasal - farklı konsantrasyonlarda asit çözeltileri ile işlem;
 3. lazer, lazerle yüzey yenileme;
 4. Ultrasonik soyma, ultrasonik temizleme.

Enjeksiyon teknikleri

enjeksiyon yüz cilt gençleştirme

Enjeksiyonların sonucu uzun sürer ve hemen fark edilir. Onların yardımıyla kırışıklıklardan, nazolabial kıvrımlardan, yara izlerinden, aşırı pigmentasyondan kurtulabilir ve yüzün ovalini sıkılaştırabilirsiniz. Birkaç etkili yöntem vardır.

 1. Botox enjeksiyonları uzun yıllardır popüler olmuştur. Botulinum toksini, kasları gevşetmek için deri altına enjekte edilir. Prosedür, yüzün ovalini hızla sıkılaştırır, kırışıklıkları, örümcek damarlarını giderir. Sonuç bir hafta içinde fark edilir. Ama tekrar etmeniz tavsiye edilir.
 2. Mezoterapi, cildin tek tek seçilen yüzey katmanlarına özel müstahzarların sokulmasıdır. Vitamin ve mineral kompleksleri, antioksidanlar, fibroblastlar içerebilirler. Enjeksiyonlar sorunlu bölgelere yapılır, çoğu zaman çift çeneyi ortadan kaldırmak için uçar. Göz altı torbalarından, genişlemiş gözeneklerden, yaşlılık lekelerinden kurtulmaya yardımcı olur.
 3. Biorevitalization, cilt altına hyaluronik asit preparatlarının sokulmasıdır. Hücrelerin nemi tutmasına yardımcı olur. Bu sayede rahatlama ve cilt düzleşir ve cildin elastikiyeti artar. Her 2 haftada bir 3-7 seans geçirmeniz gerekiyor.
 4. Plazmolifting, trombositten zengin kendi plazmanızın sorunlu bölgelere uygulanmasıdır. Bu en güvenli enjeksiyon tekniğidir, alerjik reaksiyonlara neden olmaz. Enjeksiyonlar rejenerasyon süreçlerini uyarır, yaşlılık lekelerini ortadan kaldırır, cilt elastikiyetini arttırır, ince kırışıklıkları yumuşatır.

Fotogençleştirme

Cildin ultraviyole radyasyon olmadan ışık darbelerine maruz kalması nedeniyle oluşur. Cildin derin katmanlarına nüfuz ederek onları ısıtırlar. Bu, gerilmiş kollajen liflerinin kasılmasına katkıda bulunur. Kan dolaşımı düzelir, gözenekler daralır. Işık darbeleri, yenilenme ve kolajen üretim süreçlerini tetikler. İşlem ağrısızdır, 15-20 dakika sürer ve yan etkilere neden olmaz. 2-4 hafta ara ile 4-6 seans yapılması önerilir.

Yaşlılık lekelerini, kırışıklıkları ve hatta ten rengini ortadan kaldırmanızı sağlar. Foto gençleştirmeden sonra cildin elastikiyeti artar, yüzün ovali sıkılır ve ince kırışıklıklar kaybolur. Prosedür damar ağı, yaşlılık lekeleri, yara izleri ve akne izlerini ortadan kaldırabilir. 40 yıl sonra gösterildi.

Lazer gençleştirme

lazer yüz cilt gençleştirme

Kozmetologlar, kırışıklıkları ve diğer cilt kusurlarını ortadan kaldıran hızlı bir yüz germe için bu yöntemin en etkili olduğunu düşünürler. 25 yıl sonra yapabilirsiniz. Tedaviler haftada bir kez yapılır. Tam kurs 5-7 seans gerektirecektir. İlk işlemden sonra yüz 3-5 yaş gençleşir.

Kozmetolojide kullanılan en güvenli lazer neodimyumdur. Işını dermise 8 mm derinliğe kadar nüfuz eder. Aşağıdaki etkiye sahiptir:

 1. ölü keratinize cilt pullarını giderir;
 2. metabolik süreçleri iyileştirir;
 3. hücre yenilenmesini uyarır;
 4. kollajen ve hyaluronik asit sentezini hızlandırır;
 5. beyazlatır, pigmentasyonu giderir;
 6. gözenekleri temizler, siyah noktaları giderir.

RF kaldırma

yüz gençleştirme için radyofrekans kaldırma

Radyofrekans veya RF kaldırma, dermisin radyo dalgaları kullanılarak ısıtılmasıdır. Kırışıklıklara, sarkmalara karşı etkilidir. Radyo dalgalarına maruz kalmak, hücre yenilenme sürecini tetikler ve kolajen sentezini uyarır. Kırışıklıklar azalır, yara izleri, sarkık kıvrımlar kaybolur. Yöntem 25 yıl sonra kullanılabilir.

Hızlı yaşlanmanın önlenmesi

Yaşlanma önlenemez. Ancak bu süreci yavaşlatabilir ve yüzdeki yaşa bağlı değişiklikleri daha az fark edilebilir hale getirebilirsiniz. Kozmetologlar aşağıdaki önleyici tedbirleri önermektedir:

 1. temizleme, nemlendirme ve UV koruması dahil uygun cilt bakımı;
 2. taze meyveler, sebzeler, fermente süt ürünleri, diyette kolayca sindirilebilir proteinler dahil dengeli beslenme;
 3. multivitamin kompleksleri almak, Omega 3 yağ asitleri ile müstahzarlar;
 4. dehidrasyonu önlemek için günlük en az 2 litre su kullanımı;
 5. hücrelerin beslenmesinin bozulduğu için sigarayı bırakmak ve alkol almak;
 6. ortopedik bir yastıkta yüksek kaliteli tam uyku;
 7. aktif bir yaşam tarzı, özellikle temiz havada yürümek faydalıdır, hücrelere oksijen sağlamaya yardımcı olur.

Salondaki basit ev ilaçları ve güzellik bakımları yaşlanmayı yavaşlatacaktır. Kozmetologların tavsiyelerine entegre bir yaklaşım ve bağlılık, gençliğin uzamasına yardımcı olacaktır.