Genç ve parlak bir cilt için uçucu yağlar

Kadınlar, eski zamanlardan beri kırışıklıklardan yüz için esansiyel yağları kullanmaya başladılar. Mısırlılar ve Araplar bu kokulu maddeleri takdir ettiler ve çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullandılar, odaları aromalarla doldurdular, banyolara eklediler ve masaj sırasında cilde sürdüler.

Yüz gençleştirme için uçucu yağ

Eskiler, uçucu yağlarla kompozisyonların hazırlanması için tariflerin sırlarını dikkatlice sakladılar ve çoğu şimdi kayboldu. Daha sonra Fransız parfümcüler bu doğal içerikleri kozmetiklere dahil etmeye başladılar.

Gelenek devam ediyor ve bugün uçucu yağlar birçok kozmetikte aktif bileşen olarak kullanılıyor ve cildin gençliği için savaşmaya etkili bir şekilde yardımcı oluyor. Esterlerin ekstrakte edildiği yaklaşık 3000 bilinen bitki vardır, ancak yaklaşık 300 tür kozmetik amaçlı kullanılmaktadır.

Uçucu yağların özellikleri ve etkisi hakkında

Doğal, çevre dostu ürünlere artan ilgiyle birlikte, uçucu yağlar hem profesyonel güzellik uzmanları tarafından hem de ev yapımı maskeler, kremler ve losyonlar için reçetelerde giderek daha fazla kullanılmaktadır.

Uçucu yağ, karakteristik kokusu ve tadı olan yağlı bir sıvı olan doğal bir üründür. Bu yağ, oda sıcaklığında hızla buharlaştığı için yağlı leke bırakmaz. Uçucu yağ, bitkilerin farklı kısımlarından (çiçekler, yapraklar, meyveler, ağaç kabuğu, reçineler, rizomlar) presleme, damıtma veya ekstraksiyon yoluyla elde edilir.

Bitkilerin uçucu yağları, insan sağlığı için gerekli birçok vitamin ve mikro elementin yanı sıra fosfolipitler, fitosteroller ve diğer biyolojik olarak aktif maddeleri içerir. Hepsi vücuttaki metabolik süreçlerin normalleşmesine katkıda bulunur. Her yağın cilde faydalı, gençliğini ve güzelliğini daha uzun süre korumasına yardımcı olan kendine has özellikleri vardır.

Cilt elastikiyetini kaybederse, üzerinde kırışıklıklar oluşur, cilt rengi bozulur, sarkmalar ve yaşlılık lekeleri ortaya çıkarsa, yüz bakımı için size uçucu yağlar gösterilir. Saf halde veya kremlerde, maskelerde ve diğer kozmetiklerde kullanılırlar.

Uçucu yağlar cilt hücrelerini nemlendirir ve besler, cilt yapılarında metabolizmayı hızlandırır, kolajen ve fibrinojen oluşumunu uyarır, sebum üretimini düzenler ve gözenek genişlemesini önler. Yağların sürüldüğü yerlerde kan dolaşımı ve lenfatik drenaj iyileştirilir.

Evde uçucu yağlar nasıl kullanılır

Cilt tipinize uygun bir uçucu yağ seçin ve yüzünüze masaj yapmak için kullanın. Bunun için parmak uçlarına birkaç damla damlatmak ve hafif masaj hareketleriyle cilde masaj hatlarına bağlı kalarak uygulamak yeterlidir.

Uçucu yağlar evde kullanıldığında kremleri ve maskeleri zenginleştirmek için kullanılabilir. 15 mg krema için 3-5 damla bitki yağı yeterlidir.

Uçucu yağlar, güneş hasarı için doğal filtreler olan bileşenler içerir. Ultraviyole radyasyonun olumsuz etkilerinden kaçınmak için bronzlaşmadan önce yağlar kullanılır.

İşlemler sırasında yüz kaslarının gevşemiş olması cilt sağlığı için çok önemlidir. Yağların aromatik maddeleri buna katkıda bulunur ve sadece cilt hücrelerini değil aynı zamanda duyguları da etkiler. İstenilen etki için banyonuza veya aroma lambasına 5-6 damla ekleyin.

Tüm uçucu yağlar saf halde kullanılmaz, bu nedenle baz bitkisel yağ kullanılır: bir yemek kaşığı baz için - 2-4 damla uçucu yağ. Bu kompozisyonun daha yumuşak bir etkisi vardır ve bunu kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Bazı ev yapımı cilt bakım ürünleri için uçucu yağlar karıştırılır. Bu sinerji verimliliklerini arttırır ancak 6-7'den fazla farklı yağı karıştırmamalısınız. 2-3 yağ kullanmak daha iyidir - bu miktar cildi ve saçı gençleştirmek ve beslemek için yeterlidir.

Aynı karışımı veya ayrı yağı 3 haftadan fazla kullanmayınız, mutlaka 10-14 gün ara veriniz. Yağı uzun süredir kullanıyorsanız, dozu düşürdüğünüzden emin olun.

Uçucu yağ doğal bir ilaçtır, yağların her biri kendi aktif maddelerini içerir. Bu nedenle, bazı durumlarda, bir veya başka bir aromatik maddenin kullanımına kontrendikasyonlar vardır. Herhangi bir endişeniz varsa, bir güzellik uzmanına veya aromaterapi uzmanına danışmak en iyisidir.

Uçucu yağ, bireysel hoşgörüsüzlük, kardiyovasküler sistem bozuklukları, epilepsi ve nöbetlere yatkınlık, hamilelik, çocuklukta (6-7 yıla kadar) kullanılmamalıdır.

Yüz için uçucu yağlar şartlı olarak gruplara ayrılabilir

 • Yağlı cilt bakımı için yağlar:çay ağacı yağı, okaliptüs, tarçın, mandalina, biberiye, karanfil, köknar, kafur, limon, paçuli, limon otu.
 • Sivilcelerden kurtulmaya yardımcı yağlar:sardunya yağı, bergamot, papatya, greyfurt, okaliptüs.
 • Kuru, hassas, pul pul dökülen ciltler için yağlar:gül yağı, lavanta, papatya, gül ağacı, kekik, nane, melisa, yasemin, sandal ağacı.
 • Cilt yaşlanma belirtilerine karşı yağlar (kırışıklıklar, pigmentasyon, gevşeklik ve donuk cilt rengi):jojoba yağı, tarçın, gül, çuha çiçeği, hindistan cevizi, menekşe, hodan, papatya, mersin, havuç tohumları, greyfurt, ylang-ylang, tütsü.

Hangi esansiyel yağ kırışıklıklar için en iyi sonucu verir?

Uçucu yağlar yüksek biyoyararlanım ve biyoaktiviteye sahiptirler, epidermisin ve dermisin derin katmanlarına kolayca nüfuz ederler ve kan dolaşımı tarafından hızla taşınırlar. Bu nedenle, genellikle yaşlanmayı önlemek ve daha önce ortaya çıkan kırışıklıklarla mücadele etmek için kullanılırlar.

Kozmetik şirketleri neredeyse her zaman kırışık önleyici ürünlerde bir veya daha fazla esansiyel yağ içerir. Bu, yüksek verimliliklerinden kaynaklanmaktadır.

Bu ürünlerin cildi mükemmel bir şekilde nemlendirdiği, vitaminler ve mikro elementlerle beslediği, kan akışını uyardığı, hücre yenilenmesini ve yağ bezlerinin çalışmasını aktive ettiği ve düzenlediği yukarıda belirtilmişti. Yüz bakımı için önemli olan cildin gözeneklerini tıkamazlar.

Esansiyel yağları kozmetik amaçlı düzenli olarak kullanan kadınlar, sadece kırışıklıkların görünümünü engellemekle kalmayıp, iyi formüle edilmiş yağ formülasyonlarının sürekli kullanımı ile birkaç hafta içinde mevcut kırışıklıklardan kurtulabileceğinizi iddia ederler.

Büyük bir artı, gençleştirme müstahzarlarını yağlardan kendiniz hazırlayabilmenizdir, sadece bazı nüansları bilmeniz yeterlidir.

Kırışıklıklara karşı yüz için en etkili (incelemelere göre) uçucu yağlar

 • Turuncu.Yağlı parlaklığı giderir, cilt elastikiyetini artırır, yaşlılık lekelerini ve çilleri beyazlatır.
 • Bergamot.Cildi tonlar ve parlatır, gözenekleri sıkılaştırır, sebum salgısını normalleştirir, püstüler ve akne döküntülerini tedavi eder.
 • Üzüm çekirdeği.Antioksidan özelliklere ve hücreye zarar veren serbest radikallere karşı mükemmel mücadeleye sahiptir. Hücreler daha hızlı yenilenir ve yenilenir. Yağ, özellikle göz çevresindeki kırışıklıklarla mücadelede mükemmel olan E vitamini içerir.
 • Karanfil.Yaşlanan cildin yapısını geri yükler, iltihabı ve apseleri giderir.
 • Sardunya.Kollajen ve elastin liflerinin üretimini aktive eder, cildin yenilenmesine yardımcı olur. Sonuç olarak yüz gerilir, derin kırışıklıklar kaybolur. Dramatik kilo kaybı için etkilidir.
 • Ylang-ylang.Cilt tonunu ve elastikiyetini artırır, tahrişi giderir ve sebum salgısını düzenler.
 • Tütsü.Göz ve ağız çevresinde oluşmuş olan kırışıklıkların (çanta ipi kırışıklıkları) görünümünün önlenmesi ve düzeltilmesi için mükemmeldir.
 • Limon.Güçlü bir yenileyici etki ile cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Uygulamanın sonucu nazikçe ağartılmış, daha elastik, eşit renkli bir cilttir.
 • Mür.Antioksidan özelliklere sahiptir ve hücreleri serbest radikallerden korur, epidermal yenilenmeyi hızlandırır. Kırışıklık ağından ve sarkan ciltten kurtulmaya yardımcı olur.
 • Gül.Cildi iyi nemlendirir, hem ince kırışıklık çizgileriyle hem de yüzdeki daha derin cilt kırışıklıklarıyla savaşır. Sonuç olarak, cilt eşitlenir, sıkılaşır, pürüzsüzleşir ve tazelenir.
 • Sandal ağacı.Kuru cildi mükemmel şekilde yumuşatır ve nemlendirir. Bu yağ, epidermisi biraz daha elastik ve kalın hale getiren ve dolayısıyla yaşlanma süreçlerine karşı dirençli hale getiren maddeler içerir. Kreminize düzenli olarak sandal ağacı yağı eklerseniz ince çizgilerden ve ince çizgilerden hızlı bir şekilde kurtulabilir ve görünümlerini önleyebilirsiniz.
 • paçuli.Cilt üzerinde lifting etkisi vardır. Epidermis daha nemli hale gelir, yüzeyi düzleşir. Yüz derisinin yaşlanmasına karşı mücadelede en etkili yağlardan biri olarak kabul edilir.
 • Adaçayı.Yağ bezlerini düzenlemek için en iyi yağlardan biridir. Gözeneklerin küçülmesine yardımcı olur, bu da daha iyi cilt tonu ve ten rengine yol açar.
 • Okaliptüs.Bu yağ, cilt gevşek, sarkık ve bir kırışıklık ağıyla kaplandığında vazgeçilmezdir. Ek olarak, cilt iltihapları ile iyi baş eder.

Genç ciltler için uçucu yağlar içeren tarifler

Yağlar, kozmetik ve uçucu yağların bir karışımını kullanarak cildiniz için maskeler yapmayı deneyin. İlk prosedürden sonra sonucu göreceksiniz - cilt parlayacak ve yumuşayacaktır. 10-12 prosedürden oluşan bir kurs, yüzünüzü gözle görülür şekilde gençleştirecektir.

Kırışıklık karşıtı yağ karışımı

Cildin yaşlanmasını önlemek için birkaç uçucu yağ, bitkisel baz yağlar ve kozmetik yağları bir arada deneyin. Hazırlanan bileşimi günde en az 3 kez yüzün sorunlu bölgelerine uygulayın: alında, kaşların arasında, göz çevresinde, nazolabial kıvrımlarda, ağız çevresinde.

Kompozisyon ve uygulama:

 • Avokado yağı - 15 ml
 • Buğday tohumu yağı - 15 ml
 • Jojoba yağı - 15 ml
 • Gülağacı Eter - 4 damla
 • buhur - 3 damla

Jojoba, buğday tohumu ve avokado baz yağlarını bir cam kavanozda birleştirin. Damla damla uçucu yağlar ekleyin. Yüzünüzü temizleyin ve derin kırışıklıklara uygulayın.

Kompozisyonu göz altındaki alana uygulamayın.

İnce çizgilerin yok edilmesi için karıştırın

Kaz ayakları, göz altı kırışıklıkları ve ağız çevresindeki kese kırışıklarından kurtulmak için şeftali baz yağı ve uçucu yağlar ile karıştırın. Düzenli kullanımdan sonra cilt iyice nemlenir ve gerginleşir.

Kompozisyon ve uygulama:

 • Şeftali tohumu yağı - 30 ml
 • Limon esansiyel yağı - 2 damla
 • Ylang-ylang yağı - 3 damla

Yağları karıştırın ve sorunlu bölgelere günde 2-3 kez uygulayın.

Uçucu yağ içeren kırışıklık önleyici maske

Bu maske, bileşenlerinin aktif etkisi nedeniyle kırışıklıkları iyi giderir. Cilt gerekli beslenmeyi ve nemi alır, kan dolaşımını ve epidermal hücrelerin yenilenmesini uyarır.

Baz yağ avokado yağıdır, avokado maskeleri cilt durumu üzerindeki faydalı etkileri ile bilinir.

Kompozisyon ve uygulama:

 • Avokado yağı - 15 ml
 • Neroli yağı - 5 damla
 • Gül ağacı yağı - 5 damla

Maskenin bileşenlerini karıştırın ve temizlenmiş yüze 15-20 dakika uygulayın. Maskenin geri kalanını bir kağıt havluyla kurulayın.

Günlük kullanın.

Göz çevresi kremi

Tokoferol, bitkisel ve uçucu yağlardan yapılmış bir krem, göz çevresindeki derin ve küçük kırışıklıklara yardımcı olacaktır. Bu yağlar, göz çevresindeki cildin kurumasını önleyen ve epidermisi elastik hale getiren yüksek konsantrasyonda yaşlanma karşıtı maddeler içerir.

Kompozisyon ve uygulama:

 • Tokoferol (yağlı E vitamini) - 10 ml
 • Deniz topalak yağı - 10 ml
 • Kakao yağı - 10 ml
 • Paçuli yağı - 2 damla
 • Neroli yağı - 2 damla
 • Lavanta yağı - 1 damla

E vitamini, deniz topalak yağı ve kakaoyu birleştirin ve karışıma uçucu yağlar ekleyin. Yatmadan 3 saat önce cildi temizleyin ve elde edilen kremi üst göz kapağına ve göz altlarına ve ayrıca gözlerin dış köşelerine uygulayın. Prosedürü haftada 3-4 kez gerçekleştirin.

Uçucu yağlar ile canlandırıcı maske

Daha sıkı bir cilt ve taze bir cilt için kil ve esansiyel yağların karışımı ile doğal bir yenileyici maske hazırlayın. Bu bileşim kırışıklıkları yumuşatır, sivilce ve sivilceleri iyileştirir, ciltteki yaşlılık lekelerini ve yara izlerini giderir.

Kompozisyon ve uygulama:

 • Yeşil kozmetik kil - 2 yemek kaşığı
 • Lavanta, tütsü, biberiye, çay ağacı ve havuç tohumlarının uçucu yağları - her biri 2 damla

Kili bulamaç haline gelinceye kadar suyla seyreltin ve uçucu yağlar ekleyin. Her şeyi karıştırın ve 25-30 dakika yüzünüze uygulayın. Önce ıslak bir havlu bağlayarak kurutulmuş bileşimi yumuşatın ve ardından soğuk suyla durulayın. Prosedürü haftada 2 kez gerçekleştirin.

Kırışıklık önleyici nemlendirici

Yüz ve boyundaki yaşlanan cildi nemlendirmek için akşam kremi zeytinyağı ve kan mikrosirkülasyonunu iyileştiren, epidermal yenilenmeyi aktive eden, cildi tazeleyen ve kırışıklıkları yumuşatan esansiyel yağların bir karışımından oluşur.

Kompozisyon ve uygulama:

 • Zeytinyağı - 2 yemek kaşığı
 • Buhur, havuç tohumları, sardunyalar, güller, dereotu ve paçuli esansiyel yağları - her biri 2-3 damla

Tüm malzemeyi birlikte karıştırın. Kompozisyonu yüzünüze uygulayın ve 3-4 saat bekletin ve ödemden muzdarip değilseniz, gece boyunca. İşlemin 2-3 gün içinde yapılması önerilir.

Uçucu Yağlar Rehberi

Aromatik yağlarla yapılan işlemlerden fayda ve zevk alacağınız birkaç koşul vardır.

Ürünü yalnızca güvenilir üreticilerden, özel mağazalarda ve eczanelerde satın alın. Ürünler uygunluk belgesine sahip olmalıdır. Yağı hassas cildinizde kullanmak istediğinizi unutmayın, bu nedenle son kullanma tarihini kontrol edin. Süresi dolmuş yağlar iltihaba ve akneye neden olabilir.

Yağın paketlendiği kaba dikkat edin: sıkıca kapatılmış tıpalı koyu cam bir şişe olmalıdır. Güneş ışığına maruz kalmaktan, yüksek sıcaklıklara (20 ° C'nin üzerinde) maruz kalmaktan, hava ile temasında uçucu yağ faydalı özelliklerini kaybeder.

Yağı kullanmadan önce, kullanım talimatlarını okuyun - neden tavsiye edilir ve hangi dozlarda, kontrendikasyonlar nelerdir, olası yan etkileri vardır.

Bu ilacı ilk kez kullanıyorsanız, bir tolerans testi yaptığınızdan emin olun. Bunu yapmak için dirsek iç kıvrımına bir damla yağ sürün ve 12 saat boyunca cilt reaksiyonunu gözlemleyin. Kaşıntı ve tahriş ortaya çıkarsa, kullanmayı reddetmek daha iyidir.