Yüzü evde gençleştirmenin yolları

Her kadın her zaman genç ve güzel kalmak ister. Ancak zamanla gençlik geçer, yaşlanmanın ilk belirtileri ortaya çıkar, ardından daha derin kırışıklıklar gelir. Güzellik endüstrisi, cildi beslemek için çok miktarda cilt bakım ürünleri, kozmetik prosedürler ve vitaminler sunmaktadır. Ancak doğal, etkili ve ucuz kaldırma ürünleri arayışında, halk tariflerine ve yüzün kendini gençleştirme yöntemlerine yöneliyoruz.

Kırışıklık nedenleri

Kırışıklıkların ortaya çıkması probleminden tamamen kurtulmak mümkün değildir ancak cildin yaşlanmasını geciktirmek mümkündür. Ve bunu yapmak, zaten ortaya çıkan kırışıklıkları düzeltmekten çok daha kolaydır. Kırışıklıklar ve erken görünümleri sadece kozmetik bir kusur değil, aynı zamanda vücuttaki sorunların bir göstergesidir. Yaşlanma nedenleri her zaman cildin özelliklerinde yatmadığından, bunların önlenmesi ve ortadan kaldırılmasına kapsamlı bir şekilde yaklaşmak önemlidir. Aşağıdaki faktörler, kırışıklıkların ortaya çıkmasına ve cildin erken yaşlanmasına neden olabilir:

 • aşırı kilo ve ani kilo kaybı: aşırı yağ baskısı altında cilt sarkar, yüz kasları zayıflar ve keskin bir kilo kaybı ile yüzün ovalinin yeni formlara göre sıkılması için zamanı yoktur;
 • kötü alışkanlıklar: alkol ve sigara cildin dehidrasyonuna yol açar ve metabolik süreçleri engellerken cilt elastikiyeti zayıflar, cilt kötüleşir;
 • sağlıksız yaşam tarzı: dengesiz beslenme, stres, fiziksel aktivite eksikliği ve uygun dinlenme, cildin durumunu etkileyemeyen ancak etkileyemeyen vücudu yıpratır;
 • düşük kaliteli kozmetiklerin kullanımı: kozmetikler, yüzünüze faydası olmayacak sentetik düşük kaliteli veya kritik bileşenler içerebilir;
 • olumsuz ekoloji: cilt havada bulunan zararlı maddeleri emer, agresif bir ortama (don ve güneş ışığı) maruz kalır ve tüm bunların sonucunda susuz kalır;
 • sağlık sorunları: Kırışıklıklar sadece daha ciddi bir hastalığın ve hormonal bozuklukların belirtisi olabilir;
 • genetik yatkınlık: gelecekte yüzünüzü nelerin beklediğini bilmek için yaşlı akrabalarınızın yüzlerine daha yakından bakın;
 • yüz yapısı: maloklüzyon, zayıf çene kırışıklıklara neden olabilir.

Kaldırma bakımının özellikleri

Tüm adil seks için bir yaşlanma karşıtı prosedürler kompleksi ortak olamaz. Kozmetik bakım, spesifik yaşa, cilt tipine ve uğraşmanız gereken kırışıklık tipine bağlıdır. İki ana kırışıklık türü vardır:

 • taklit (veya dinamik) - önce hayatımızda belirir; her insanın yüzünde kendi duygularını ifade etme yolu vardır ve yüz kaslarının aktif kasılma alanlarında yüz kırışıklıkları oluşur;
 • statik (yaş, yerçekimi) - bir kişi onlarla zaten yetişkinlikte karşılaşır; bu tür kırışıklıklar mimiklerin özelliklerinden bağımsız olarak ortaya çıkar: cilt yaşlanır, kolajen üretimi azalır, elastikiyet kaybolur, oval sarkmalar. Yerçekimi etkisi altında sarkık cilt aşağı düşme eğilimi gösterir ve yüzde pitozis oluşur.

Aktif yüz ifadeleri veya yetersiz bakım nedeniyle oluşan ilk kırışıklıklar 25 yaş kadar erken ortaya çıkabilir.

Yaşa bağlı olarak kırışıklıklarla baş etme yolları

Yaşam boyunca yüzümüz bir takım değişikliklere uğrar ve bunun sonucunda üzerinde çeşitli derinliklerde kırışıklıklar oluşur:

 1. İlk olarak, cildin üst tabakasını etkileyen ince bir ağ olan yüzeysel kırışıklıklarla karşı karşıyayız. 25-30 yaşlarında ortaya çıkarlar, bu nedenle önleme mümkün olduğunca erken başlatılmalıdır. Bu dönemde cildin yeterli beslenmesini sağlamak, stresten, kötü alışkanlıklardan kaçınmak, uyku ve uyanıklığı gözlemlemek önemlidir. Yüzeysel kırışıklıklar, peeling, rahatlatıcı yüz masajı ve nemlendirici kozmetiklerle giderilebilir.

  Kırışıklıkların erken görünümünden öncelikle kuru cilt sahipleri korkmalıdır. Dehidrasyon, gelecekte düzeltilmesi zor olacak ilk kırışıklıkların ortaya çıkmasının nedenlerinden biridir. Bununla birlikte, yağlı ve normal cilt de kapsamlı temizlik ile birlikte uygun bakıma ihtiyaç duyar.

  gençleşmiş yüz cildi

  Yüzeysel kırışıklıklar sadece aktif yüz ifadeleri sonucu değil aynı zamanda cildin nem kaybına bağlı olarak da oluşur.

 2. Yüzeysel kırışıklıklar daha sonra 40-55 yaşlarında kollajen üretiminin ihlali nedeniyle orta-derin olanlara dönüşebilir. Bu dönemde cilt elastikiyetinden sorumlu ana madde olan kolajen sentezi yavaşlar. Cilt elastikiyetini kaybetmeye başlar. Bu aşamada, sağlıklı bir yaşam tarzını titiz bir özenle birleştirmek önemlidir: yüz derisini temizleyin, nemlendirici ve lifting ürünleri kullanın. Orta-derin kırışıklıkları ortadan kaldırmak için ciddi bir entegre yaklaşıma ihtiyaç vardır.
 3. göz çevresindeki kırışıklıklar nasıl giderilir
 4. Derin kırışıklıkların oluşumunda epidermisin katmanlarına ek olarak deri altı yağ da yer alır. Bu tür kırışıklıkların tezahür derecesi çevreye, bakıma ve genetik yatkınlığa bağlıdır. Zamanla cildin kalitesi bozulmaya başlar ve oval sarkmaya başlar. Genellikle bu kusurlar 55-65 yaşlarında ortaya çıkar. Susuz kalmış cilde besinler ve kolajen sağlamak için tasarlanmış araçlar, dermisin daha derin katmanlarına nüfuz etmez ve bu nedenle çok etkili değildir. Bu nedenle, halihazırda uygulanan tüm prosedürlere masaj, yüz jimnastiği ve gençleştirme için özel cihazlar eklemeye değer. Derin kırışıklıklara karşı mücadelede donanım kozmetolojisi ve plastik cerrahi kurtarmaya gelir.
yüzdeki derin kırışıklıklardan nasıl kurtulur

Her yaş için en etkili bakımı vardır. Ancak belirli bir yaş sınırını aştığınızda, önceki tüm kozmetik prosedürlerden vazgeçmemelisiniz - bunlara yenilerini ekleyin ve böyle entegre bir yaklaşım daha iyi bir sonuca yol açacaktır.

Gençliği korumak için genel öneriler

Zamanla, cilt soluyor, bu yüzden görevimiz bu hoş olmayan fenomenin başlangıcını geciktirmek. Gençliği uzatmaya yönelik öneriler, genel olarak sağlığı korumaya yönelik önerilere benzer:

 • orta ve dengeli yiyin;
 • spor yapmak için içeri girin;
 • yeterince su içirin (günde en az 1, 5 litre);
 • yeterince uyuyun (uyku en az 6 saat sürmelidir);
 • Sigara ve alkolü hayatınızdan çıkarın. Gençliği her yaşta korumak için ana öneri, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmektir.
yüz cildi gençleştirme için dambıl ve meyveler

Parlak bir cilt ve sıkı bir yüz ovali için temizleme, besleme, sıkılaştırma ürünleri ve prosedürleri de gereklidir.

Yüzünüzü ikinci bir çene görünümünden korumak için uyumak için rahat bir ortopedik yastık alın, yatarken okumayın ve duruşunuzu izleyin. Düşük eğimli bir kafa, daha sonra kozmetik bir kusura dönüşen bir cilt kıvrımının oluşumunu kışkırtır.

Evde yaşlanma karşıtı bakım

Ev kozmetik prosedürleri, hem hazır (mağazadan satın alınan) ürünlerin kullanımını hem de el yapımı kremler ve maskelerle tamamen doğal bir yaklaşımı içerebilir. Kategorik olarak diğerini reddeden tek bir şey seçmemelisiniz, çünkü bu yönlerin her ikisi de gençlik mücadelesinde iyidir. Yani, evde gençleşmeye yardımcı olmak için:

 • mağaza ve el yapımı kozmetikler: Yaşınıza ve cilt tipinize göre seçilen nemlendirici, besleyici, canlandırıcı kremler, keseler, maskeler, tonikler; tüm bunlar yüzünüzün tazeliğini ve elastikiyetini destekleyecektir. Cilt bakım kozmetikleri 25-30 yaşlarında ilk kırışıklarla mücadelede yardımcı olacak ve 40 yaş ve sonrasında yaşlanma belirtilerinin görünümünü yavaşlatacak;
 • yüz jimnastiği ve masajı: kan dolaşımını iyileştirmek ve yüz kaslarını güçlendirmek, kırışıklıkları gidermek için mükemmel bir önleme ve yoldur. 35 yaşında metabolik süreçler yavaşlar ve cildin üst tabakasına kremlerle etki etmek artık yeterli olmaz. Jimnastik kan dolaşımını hızlandırır, hücreler oksijenle doyurulur ve kırışıklıklar içten yumuşatılır;
 • donanım kozmetolojisi: ilerleme durmuyor, bu nedenle özel cihazların yardımıyla profesyonel bir kozmetoloji prosedürünü kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. Yıllar geçtikçe, dikkatli bakımla bile cilt kalitesi bozulur, orta ve derin kırışıklıklar oluşur ve yüz sarkar. 45 yıl sonra yaşlanma sorunu ya salon enjeksiyon işlemleri ve plastik cerrahi ile ya da ev kozmetik cihazları ile çözülür;
 • egzotik gençleştirme yöntemi: Achatina salyangozları. Bu yumuşakçaların mukusu, cildi yenileyen ve besleyen çok miktarda madde içerir. Bu işlemle yüzeysel kırışıklıklar yok olur ve daha derindeki kırışıklıklar düzelir. Salyangoz tedavisi hem 30 yılda hem de 50 yılda faydalı olacaktır.

25-35 yaş arası kırışıklıklar için ev yapımı peeling ve maskeler

Hassas yüz derisinin bakımı ve vitaminlerle beslenmesi, nazikçe temizlenmesi ve nemlendirilmesi gerekir. Mağazalar, cilt tipinize, yaşınıza ve zevk tercihlerinize göre uygun ürünleri bulabileceğiniz çeşitli keseler, nemlendirici ve besleyici kremler, maskeler, losyonlar sunmaktadır. Bununla birlikte, ürünün bileşiminden tamamen emin olmak için, kendiniz hazırlamak çok daha kolay ve ucuzdur. Kozmetik bakımın ilk aşaması, bir ovma ile gerçekleştirdiğimiz temizliktir. Epidermisin ölü parçacıklarını ortadan kaldırarak cilt tonunu eşitler ve besinlerin cildin daha derin katmanlarına daha iyi nüfuz etmesini sağlarız. Ayrıca ovma, yüzeysel kırışıklıklardan kurtulmanızı sağlar. Ovma, peeling parçacıkları içeren kremsi bir tabana sahiptir. Peeling için pek çok bileşim çeşidi vardır ve işte bunlardan bazıları:

 • karma cilt tipi için zeytin-yulaf ezmesi fırçalayın:
  • 1 yemek kaşığı doğrayın. ben. bir blender veya kahve değirmeni içinde yulaf ezmesi;
  • 2 yemek kaşığı ile karıştırın. ben. zeytin yağı;
  • 3 damla gül yağı ekleyin;
  • malzemeleri pürüzsüz olana kadar karıştırın. Ezilmiş yulaf ezmesi cildi nazikçe temizler, elastikiyet verir, ince kırışıklıkları yumuşatır ve iltihapla savaşırken, gül yağı yaşlılık lekelerini ve tonları ortadan kaldırır.
  • cilt gençleştirme için yulaf ezmesi
 • Yağlı ciltler için yoğurt-kahve ovma:
  • 1 çay kaşığı1 yemek kaşığı ile karıştırılmış öğütülmüş kahve. ben. az yağlı yoğurt;
  • 3 damla biberiye esansiyel yağı ekleyin. Az yağlı yoğurt cildi besler ve mat bir ışıltı verir, kahve tonik etkiye sahiptir, biberiye eteri kan dolaşımını artırır ve hücre yenilenmesini destekler.
  • cilt gençleştirme için kahve fırçalayın
 • kuru ciltler için meyve ovma:
  • çeyrek elma rendeleyin;
  • elde edilen kütleyi yarım muzdan elde edilen patates püresi ile karıştırın;
  • 1 yemek kaşığı ekleyin. ben. ezilmiş yulaf ezmesi;
  • 1 yemek kaşığı dökün. ben. az yağlı kefir;
  • Bütün malzemeleri karıştır. Muz posası cildi yumuşatır ve besler, elma yüzü beyazlatır ve hatta rengi açar.
  • cilt gençleştirme için muz ve elma

Normal ve yağlı cilt sahipleri için, kuru ve hassas cilde sahip kızlar için haftada 3 kez bu tür ovma yapılması önerilir, prosedürü haftada 1-2 kez azaltın. Makyaj önce yüzden çıkarılmalıdır. Kremlere gelince, en sevdiğiniz mağazadan aldığınız ürüne 2-3 damla esans yağı ekleyerek zenginleştirebilirsiniz. Kaldırma, yumuşatma, tonlama, yumuşatma yağları biberiye, sandal ağacı, sardunya ve lavanta esterleridir. Serbest radikalleri ortadan kaldırır, ince kırışıklıkları yumuşatır, cildi besinlerle doyurur. Yüz cilt tonunu korumak için özel besleyici maskeler de tasarlanmıştır. Küçük kırışıklıkları ve hatta cilt dokusunu düzeltirler. İşte bazı maskeler için tarifler:

 • jelatin kaldırma maskesi:
  • 3 çay kaşığıjelatini çeyrek bardak sütle karıştırın ve şişmeye bırakın;
  • elde edilen karışımı bir su banyosunda homojen bir viskoz kütle durumuna getirin (ancak kaynatılmamış);
  • 2 yemek kaşığı ekleyin. ben. sıvı bal ve 3 çay kaşığı. gliserin ve iyice karıştırın. Soğutulmuş karışımı bir fırça ile yüzünüze masaj çizgileri boyunca birkaç kat halinde uygulayın. 15 dakika bekletin ve nemli pamuklu pedlerle durulayın. Jelatin aynı kolajendir: cilde yumuşaklık, kadifemsi ve elastikiyet verir.
  • cilt gençleştirme için jelatin
 • yosun maskesi:
  • 2 yemek kaşığı. ben. yosun tozunu suyla (yarım bardak) dökün ve yarım saat bekletin;
  • karışıma 1 yemek kaşığı ekleyin. ben. rendelenmiş zencefil, zeytinyağı ve süt;
  • kompozisyonu homojenliğe getirin. Maskeyi 20-25 dakika uygulayın, ardından suyla durulayın. Kelp maskesi, lenfatik drenaj, ödem önleyici ve gençleştirici özelliklere sahiptir.
  • cilt gençleştirme için deniz yosunu maskesi
 • Kil maskesi:
  • taze lahana yaprağı 6 yemek kaşığı dökün. ben. sıcak krema ve 8 dakika bekletin;
  • yaprağı doğrayın ve krema ile karıştırın;
  • 1 yemek kaşığı ekleyin. ben. bal ve kırmızı kil;
  • karışımı homojen hale getirin. Soğutulmuş bileşimi cilde uygulayın ve 20 dakika tutun, ardından suyla durulayın. Kil maskesi belirgin bir sıkılaştırma etkisine sahiptir ve 40 yaş üstü kişiler için uygundur.
  • cilt gençleştirme için kil

Maskeler göz ve dudak çevresi hariç tüm yüze uygulanmalıdır. Ev kozmetiklerinin kullanımına kontrendikasyon, bileşimi oluşturan bileşenlere karşı bireysel hoşgörüsüzlük olabilir.

25-50 yaşlarında Achatina salyangozlarıyla gençleştirme

En cüretkar ve pürüzsüz olanlar için oldukça egzotik bir yüz gençleştirme yöntemi var - salyangoz mukusunun yardımıyla. İşlem sırasında, cilt boyunca yavaşça hareket eden, peeling yapan, masaj yapan ve mukus izleri bırakan yüze Achatina salyangozları ekilir. Ana gençleştirici işlevi olan yumuşakçalar tarafından salgılanan sırdır. Achatina salyangozlarının mukusu şunları içerir:

 • cildi yenileyen ve radikallerle savaşan allantoin;
 • zararlı UV radyasyonuna karşı koruyan doğal güneş filtresi;
 • A, C, E vitaminleri, cildi yumuşatan, nemlendiren ve besleyen;
 • ölü hücreleri temizleyen glikolik asit;
 • cilt turgorunu iyileştiren doğal elastin;
 • doğal kolajen, kendi kolajeninin sentezini uyarır ve cilt elastikiyetini arttırır.
yüz cilt gençleştirme için salyangoz masajı

Salonlarda Achatina gençleştirme prosedürü oldukça pahalıdır. Ancak salyangoz evde satın alınabilir ve yetiştirilebilir. Periyodik olarak değiştirilmesi gereken, dibinde toprak bulunan en az 10 litre hacimli bir akvaryuma ihtiyaçları vardır. Yumuşakça yavruları günde 1-2 kez, yetişkinlerle beslenir - haftada birkaç kez. Salyangozlar salatalık, kabak, lahana yaprağı, elma ile beslenir.

Masajdan önce cilt temizlenmeli, daha sonra yatay bir pozisyon almalı ve yumuşakça yüzüne hafifçe sürülmelidir. Bir masaj seansı 30 dakika ile 1 saat arasında sürer. İşlemin sonunda salyangoz akvaryuma geri döndürülür ve mukus yüzünde 15 dakika daha bırakılır, ardından su ile yıkanır. Daha sonra nemlendirici sürülür. Prosedürün kontrendikasyonu salyangoz mukusuna (alerji) karşı bireysel hoşgörüsüzlüktür. Salyangozlar ince kırışıklıklarla kolayca baş eder, orta ve derin olanları düzeltir ve yeni kozmetik kusurların ortaya çıkmasını önler, bu nedenle prosedür hem genç hem de daha olgun kadınlar için yararlıdır.

Salyangoz masajını yaşlanma karşıtı kozmetolojide de kullanılan hirudoterapi ile karıştırmayın. Hiçbir durumda sülüklerle kendi başınıza çalışmamalısınız. Bu prosedür sadece kalifiye bir uzman tarafından gerçekleştirilir.

35-55 yaş arası kırışıklıklar için masaj ve jimnastik

Ne yazık ki, kırışıklıklar sadece cildin yüzeyini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda dermisin daha derin katmanlarını da deforme eder. Bu nedenle, 35-50 yaşlarında ortalama kırışıklıklara karşı etkili bir mücadele, maskelerden ve kremlerden gelen besinler pratik olarak cilde nüfuz etmediğinden, cilt kıvrımları üzerinde içeriden bir etkidir. Masaj ve yüz egzersizleri kan dolaşımını iyileştirir ve epidermisteki metabolik süreçleri iyileştirir. Bu sayede cilt hücreleri oksijenle doyurulur, yüz kasları tonlanır ve ovalin sarkması kaybolur. Jimnastik veya yüz masajı için genel öneriler:

 • hoş olmayan sonuçlardan kaçınmak için önce yüzün uygun masaj ve masaj çizgileri tekniğini dikkatlice inceleyin;
 • prosedür yağ veya krem kullanılarak yapılmalıdır (ancak kuru cilt üzerinde değil);
 • klasik masaj, cildin masaj çizgileri yönünde hafif okşaması ile başlar;
 • yüzü "ısındıktan" sonra, cilt üzerinde yumuşak bir baskıya geçilmelidir; Parmak uçlarınızla yüzünüze dokunarak işlemi bitirmeniz gerekiyor.
yüz cilt gençleştirme için kendi kendine masaj

Masajdaki tüm hareketler cilde zarar vermeyecek şekilde düzgün ve hafif olmalıdır.

Yüz jimnastiği yapmadan önce, beceriksiz eylemler yeni yüz kırışıklıklarının ortaya çıkmasına neden olabileceğinden, bir güzellik uzmanına danışmak daha iyidir.

45-60 yaşlarında donanım kozmetolojisi

Orta-derin ve derin kırışıklıklar için en etkili olanı özel kozmetik cihazların kullanılmasıdır. Eylemleri ayrıca dermisin derin katmanlarına kadar uzanır ve bu da gözle görülür bir olumlu etki sağlar. Cihazlar, cilt üzerindeki etki türü ile ayırt edilir. Cihazların kullanımı için kontrendikasyonlar iltihaplanma ve cilt lezyonları, etkilenen bölgedeki neoplazmalar, kan pıhtılaşma bozuklukları, soğuk algınlığı, sinüzit, bulaşıcı hastalıklar, altın ve platin takviyesi, hamileliktir.

Tablo: gençleştirme için cihaz türleri ve eylemleri

Gençleştirme için cihaz türleri Eylem
NEDEN OLMUŞ Kan akışının normalleşmesi, doğal kolajen üretimi
Mikro akım tarafından desteklenmektedir Yüz kaslarının restorasyonu
Galvanik Epidermisin sıkılaşması
Lazer Epidermisin yüzey katmanlarının yenilenmesi, ölü deri parçacıklarının ortadan kaldırılması

İncelemeler

Cildi genç ve sağlıklı tutmak sadece profesyonel kozmetikçilerin elinde değil. Vücudunuza karşı dikkatli bir tutum, doğru beslenme ve uygun bakım, büyükannenin doğal ilaçlar için tariflerini yeni yaşlanma karşıtı teknikler, ilaçlar ve cihazlarla yetkin bir şekilde birleştirerek, yüzünüzü uzun yıllar genç ve ışıltılı tutacaksınız.