Fraksiyonel lazer yüz cilt gençleştirme - prosedürün özellikleri, fotoğrafları ve incelemeleri

Fraksiyonel lazer yüz cildi gençleştirme

Cilt yaşlanması 25 yaşında başlar ve ilk başta bu süreç fark edilmeden geçer. Bu arada cilt yavaş yavaş elastikiyetini kaybeder, yapısı değişir, gevşer, gözenekler genişler ve kırışıklıklar oluşur. Er ya da geç, değişiklikler görünür hale geldiğinde bir an gelir ve sonra onlarla normal kozmetiklerle başa çıkmak zorlaşır. Ve pigmentasyon bozuklukları ve cilt incelmesi, konservatif yöntemlerle düzeltmeye kesinlikle uygun değildir.

Neyse ki, modern teknoloji bizi solma sorunları ile yalnız bırakmıyor. Cildin gençliğini geri kazandırmak için sadece var olan kusurları ve yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmak yeterli değildir, cilde hücre yenilenme süreçlerini başlatmak için uyarılması gerekir. Bu sadece görsel bir etki değil, aynı zamanda gerçek bir yüz gençleştirme elde etmenin tek yoludur. Kozmetolojide 10 yılı aşkın süredir kullanılan yüz cildinin fraksiyonel lazer gençleştirilmesi bu tür sorunların çözümü ile baş edebilir.

Bu teknoloji, fraksiyonel fototermoliz yöntemine dayanmaktadır - daha verimli çalışma için birkaç ışık akısına (fraksiyonlara) bölünmüş belirli bir uzunluktaki bir lazer ışınına maruz kalma. Bugün, fraksiyonel gençleştirme, cerrahi yüz germeye uygun bir alternatif olarak kabul edilmektedir.

Lazer fraksiyonel yüz cildi gençleştirmenin etki mekanizması

Zamanla, hücresel düzey de dahil olmak üzere vücuttaki tüm işlemler yavaşlar. Cildin yaşlanmasına neden olan şey budur: hücreler artık çok hızlı kullanılmaz, yenileri o kadar aktif büyümez, sonuç olarak cilt yenilenmesi giderek daha etkisiz hale gelir ve pratik olarak durur. Çalışmalar, cilt hücrelerinin lazerle ışınlanmasının cildin doğal gençleşme potansiyelini geri kazanmasına yardımcı olduğunu göstermiştir.

Işık demetinin ve onun ciltte oluşturduğu ısı çarpmasının etkisi altında, dokular zaten ölü hücrelerden ve daha fazla büyüme ve gelişme kabiliyeti kaybolmuş olanlardan yoğun bir şekilde temizlenir. Aynı zamanda, genç ve sağlıklı hücreler yalnızca bu etkiden yararlanır: Aktif olarak çoğalırlar, kullanılan hücreleri değiştirirler ve "hasarlı" cilt yenilenme mekanizmasını geri yüklerler.

Hemen hemen tüm kozmetolojik lazerlerin cilt üzerinde böyle bir etkisi vardır. Bir fraxel arasındaki fark, 200 mikrondan daha küçük çapta bir lazer ışınının en etkili boyutunu kullanmasıdır: yaşlı dokuyu genç ve sağlıklı ile değiştirmeye en uygun olan o kadar ince bir lazerdir.

Fraksiyonel gençleştirmenin ikinci özelliği, etkinin tek bir ışınla değil, ışık akısının kırıldığı ve bir ızgara etkisi yaratan tüm bir mikro ışın kütlesi ile ortaya çıkmasıdır. Bu nedenle, ışınlama bir nokta veya sürekli bir darbe olarak meydana gelmez. Belirli bir matris üzerinde bulunur.

Deri, her birinin merkezinde güçlü bir ısı şoku geçirmiş dokuların bulunduğu küçük alanlara bölünmüştür ve bunların çevresinde lazer ışınından etkilenmeyen sağlıklı hücreler vardır. Bu tedavinin sonucu aktif cilt yenilenmesidir: hasarlı hücrelerin pul pul dökülmesi ve bunların yerine genç cildin büyümesi.

Kesirli gençleştirme türleri

Fraksiyonel fototermoliz, temelde iki farklı biçimde gelir: ablatif ve ablatif olmayan. Bu lazere maruz kalma yöntemleri, birçok yönden birbirinden farklıdır: lazerin penetrasyon derinliği, tedavinin yoğunluğu, cilt stimülasyonunun mekanizması, son etki.

Ablatif teknolojisi, buharlaşmaları yoluyla epidermisin hücreleri üzerinde yüzeysel bir etki olduğunu varsayar. Aksine, ablatif olmayan gençleştirme, cildin en üst tabakasını etkilemez, ancak epidermisin alt tabakasının olduğu ve dermisin başladığı derine nüfuz eder. Bu durumda, ışınlanan hücreler buharlaşmaz, ancak pıhtılaşmış dokuların sütunlarını oluşturur.

Her iki durumda da, lazer tedavisi, hücresel programlama bölgeleri denilen bölgelerin korunduğu sınırlı alanlarda gerçekleşir - ısı şoku ile tetiklenen, yenilenme potansiyeli yüksek olan sağlıklı hücreler. Dokulardaki kısa süreli sıcaklık artışı, cildin elastikiyetinden ve gençliğinden sorumlu olan elastin ve kolajen liflerinin büyümesi dahil, içlerindeki tüm metabolik süreçlerin aktivasyonuna neden olur.

Ablative Fraxel hızlı bir etki sağlar ve ilk yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmak için daha uygundur: sığ kırışıklıklar, hafif turgor kaybı. Ablasyonun bir sonucu olarak cilt yüzeyinden mikro alanlar buharlaşır, bu da rejenerasyon sırasında çevredeki hücrelerin katılımıyla yeni cilt tarafından sıkılaştırılır. Böylelikle yüz derisinin bir bütün olarak kaldırılması (sıkılaşması) yanı sıra kırışıklıkların ve kusurların yok edilmesi söz konusudur.

Böyle yüzeysel bir etki, açık solgunluk belirtileri olan bir yüzün sorunlarını çözmek için yeterli olmayacaktır. Yaşlanan cildin, dermal çerçevenin yenilenmesinden sorumlu hücrelerin bulunduğu derin katmanlarda içeriden "tedavi edilmesi" gerekir. Bu sonuç ablatif olmayan fraksiyonel gençleştirme sağlar.

Elbette kimse bu iki yöntemi birleştirmeyi yasaklamaz. O zaman etki daha da çarpıcı olacaktır: Cilt, hem içeriden hem de dışarıdan gençleşmek için çift bir dürtü alır, böylece yüzün durumunda gözle görülür bir iyileşme, bir işlemden sonra fark edilir ve aktive edilen doku yenilenmesi, yüzü uzun süre "formda" tutar.

Kesirli lazer gençleştirme prosedürü

Diğer herhangi bir lazer prosedürü gibi, fracsel yalnızca kalifiye bir uzman tarafından yapılır. Gerçek şu ki, kullanılan ekipman, tıbbi bir eğitim almanın, eğitim almanın ve uygun deneyime sahip olmanın gerekli olduğu çalışmak için tıbbi lazer ekipmanına aittir.

Beceriksiz ellerde, bir lazer komplikasyonlarla ve öngörülemeyen sonuçlarla tehlikeli olabilir, ayrıca bu prosedürün oldukça fazla sayıda kontrendikasyonu vardır. Fraksiyonel gençleştirme için hazırlık süreci, lazer prosedürlerinin kullanımının önündeki engellerin belirlenmesi ile başlamalıdır.

Kontrendikasyonlar

Lazere maruz kalmaya dayalı prosedürlerin kullanımına izin vermeyen durumları ve hastalıkları listeleyelim:

 • günümüzde ve geçmişte vücutta herhangi bir tümör oluşumunun varlığı;
 • tedavi alanındaki cilt hastalıkları: dermatit, dermatozlar, egzama, sedef hastalığı, vitiligo;
 • hasarlı cilt (sıyrıklar, çizikler);
 • fotoalerjinin geçmişi;
 • keloid oluşturma eğilimi;
 • endokrin, kardiyovasküler, hematolojik sistemlerin kronik hastalıkları;
 • akut viral ve bakteriyel enfeksiyonlar;
 • zayıf bağışıklık;
 • akut dönemde akut veya kronik herpes;
 • retinoid bazlı ilaçlar almak (hastaneye yatıştan sonra, haplar alınmışsa işlemden en az altı ay ve harici ajanlar kullanılmışsa en az 2 hafta geçmelidir);
 • hamilelik, emzirme;
 • epilepsi ve diğer zihinsel ve nörolojik sorunlar;
 • son tan.

Anamnezi ve mevcut sağlık durumunu inceledikten sonra, güzellik uzmanı prosedürün mümkün olup olmadığına karar verir. Bazı durumlarda soğuk algınlığı veya adet kanaması gibi geçici olarak ertelenmesi gerekebilir. Genel olarak, fraksiyonel lazer gençleştirme oldukça güvenli bir işlemdir ve doğru yapılırsa herhangi bir komplikasyonu tehdit etmez.

Doktor fototermoliz prosedürünü gerçekleştirir
Prosedür ilerlemesi

Fraksiyonel fototermoliz ağrısız bir prosedür olarak kabul edilir. Ancak bu% 100 teyit edilemez. Çoğu hasta, lazer gençleştirme sırasında ve özellikle sonrasında hala rahatsızlık hisseder.

Bu nedenle, lokal anestezi, bir lazer terapisi seansına başlamanın geleneksel olduğu yerdir. Cildin genel hassasiyetini azaltmak için yüze anestezik uygulanır. Maruz kalma sırasında yanma ve karıncalanma hissi kabul edilebilir.

Yüz bakımı 20-40 dakika sürer (seans süresi maruz kalma bölgesinin büyüklüğüne bağlıdır) ve tamamlandıktan sonra cilde özel bir koruyucu krem ​​sürülür ve hasta iyileşme süresi için cilt bakımı önerileri alır.

Tedaviden sonra cilt yenilenmesi
İşlemden sonra dinlenme modu

Fraksiyonel gençleşmenin iyileşme süreci gerektirmediğine ve yaşamın olağan ritmini bozmadığına inanılmaktadır. Aslında bu tamamen doğru değil. Garip bir duruma girmemek için risk almamak ve lazer prosedürünü iş veya gelecek tatillerle birleştirmeye çalışmamak daha iyidir. En az bir hafta tatile çıkmanız tavsiye edilir, çünkü bu günlerde dinlenme rejimini gözlemlemeniz gerekir ve görünümün aktif bir yaşam sürmenize izin vermesi olası değildir. Birkaç gün boyunca yüz kırmızı ve şişkin olacak, birkaç gün sonra soyulmaya başlayacak ve ancak 7-10 gün sonra normal bir görünümden bahsedebiliriz.

Ablatif fraxel ile iyileşme özellikle rahatsız edici: bununla yüzün durumu bir yanığa benzeyebilir. İşlemden sonraki diğer sonuçlar şunları içerir:

 • hiper veya hipopigmentasyon;
 • eğilimi önceden belirlenmemişse yara ve yara izlerinin oluşması;
 • mikro yaralara enfeksiyon girişi.

Bu yan etkiler olası değildir ve tüm fraksiyonel gençleştirme vakalarının% 3'ünden azını oluşturur. Prosedürün kendisi hazırlık ve rehabilitasyon sürecini aksatmadan doğru bir şekilde gerçekleştirilirse, komplikasyon olasılığı sıfıra düşer.

Fraksiyonel lazerden sonra güneşlenmeyin, cildi sürtünmeye maruz bırakmayın, agresif kozmetikler, aşırı ısınma ve hipotermi kullanın.

Fraksiyonel lazer yüz cilt gençleştirme sonuçları

Lazerle fraksiyonel gençleştirme, fraksiyonel cilt yenileme işleminden farklı olarak, minimal invaziv bir işlemdir. Cildin katmanlarını "yakmaz", bu nedenle bir seanstan sonraki etkinin çok kuvvetli olması olası değildir. Kural olarak, kesirli gençleştirme kurslarda yapılır - 3 ila 6 seans ve sonra sonucu zaten değerlendirebilirsiniz:

Kesirli gençleştirmeden önce ve sonra
 • cildi sıkılaştırmak ve sıkılaştırmak;
 • oval yüzün güçlendirilmesi;
 • kırışıklık yumuşatma;
 • yaşlılık lekelerinin ortadan kaldırılması;
 • sivilce yumuşatma;
 • ten uyumu.

Gençleştirici etki bir ila 10 yıl arasında sürer, ardından ikinci bir kurs yapabilirsiniz.

Fraksiyonel lazer gençleştirme, diğer prosedürlerle iyi bir şekilde birleştirilir: plastik cerrahi sonrası iyileşme döneminde yeniden yüzey oluşturma, enjeksiyon teknikleri. Lazer ışınlamasının daha önce uygulanan dolgu maddeleri üzerinde yıkıcı bir etkisi yoktur, ancak uzmanlar önce tam bir Fraxel kürü gerçekleştirmenin ve ardından kalan eksikliklerin düzeltilmesiyle ilgilenmenin daha iyi olduğuna inanıyor.

Hasta incelemeleri karışıktır. Bu prosedürün olumlu tavsiyelerinin yanı sıra, olumsuz ifadelere sıklıkla rastlanmaktadır. Örneğin, birçok kadın bu tür şikayetleri dile getiriyor:

 1. İyileşme süresi, güzellik uzmanlarının vaat ettiğinden çok daha uzun sürer. Kural olarak, güzellik salonlarının çalışanlarının dediği gibi 4-7 günden değil, 10-14 günden bahsediyoruz.
 2. Hastaların yarısından fazlası yetersiz etkililiğe işaret ediyor. Pek çok insan, fraksiyonel gençleştirmenin yüzlerini şişirdiğine ve işlem öncesine göre daha yaşlı görünmelerine neden olduğuna inanıyor. Prosedürün kırışıklıkları düzeltme olasılıklarının büyük ölçüde abartıldığı ve asıl amacının hiperpigmentasyonu ve akne izlerini ortadan kaldırmak olduğu da belirtiliyor.
 3. Fraksiyonel lazer gençleştirmenin şüphesiz dezavantajı maliyetidir.

Tedavi geri bildirimi

İşte fraksiyonel lazer yüz cilt gençleştirme incelemeleri:

1 Numaralı İnceleme

Kayınvalidemin kocası ve ben yıldönümü için kısmi gençleştirme sertifikası sunduk. Genç, aktif bir kadın, zevkle gitti. Bir sonucun olduğu görülebilir: yüz daha taze, gergin, her türlü leke yok olmuş, göz çevresindeki kırışıklıklar gözle görülür şekilde düzeliyor. Sadece bir kez yaptım ama yine de gitmek istiyor, sonucu düzeltmek, bir sonraki tatilin ona aynı hediyeyi vermesini istedim.

İnceleme # 2

Kesirli gençleştirmeyi sevmedim. İlk önce acıtıyor. İkincisi, işlemden sonra neredeyse 2 hafta evde kalmak zorunda kaldım. Yüzüm birkaç kez büyüdü, sanki çapa sızıyormuş gibi her şey kırmızı ve hatta ıslaktı. Sonuç sıfırdır. Benim asıl sorunum yanaklarımdaki sivilceler. Böylece her şey kaldı, olduğu gibi, kendi paranız için de çok acı çekmeye değerdi.

3 Numaralı İnceleme

Sadece bir Fraxel prosedürü için yeteri kadar aldım. Yine de pahalı ve tatsız. Ama 6 gün sonra sonucu gördüm ve mükemmel! Nazolabial kıvrımlar gitti ve tüm yaşlılık lekeleri kayboldu ve bu beni gerçekte olduğumdan çok daha yaşlı yapan şeydi. Şimdi her şey bana uyuyor, sanırım gerekirse kursu tekrar almaya karar vereceğim.

Fiyat

Bir fraksiyonel lazer gençleştirme prosedürünün maliyeti ise, yapılan işin miktarına ve müdahale derecesine bağlı olarak önemli ölçüde değişir. Ödeme genellikle tek tek alanlar için, bir bütün olarak yüzün tamamı için, boyunlu ve dekolte tutuşlu bir yüz için belirlenir. Fiyatlar şehre göre değişiklik gösterebilir.

Çoğu kozmetikçi bu prosedürü plastik cerrahiye değerli bir alternatif olarak görür, ancak bunları ortadan kaldırmak zaten zor ve pahalı olduğunda, önemli cilt değişikliklerini beklemeden uygulamak mantıklıdır. Fraksiyonel gençleştirme yapmaya 35-40 yaşlarında başlarsanız, daha radikal yöntemler kullanma ihtiyacını uzun süre ertelemenizi sağlayacaktır.